Fairtrade

Čo znamená Fairtrade?

Nastavenie medzinárodného obchodu je nefér k ľuďom, ktorí pre nás pestujú kávu, kakao, čaj, banány alebo kvetiny. Kvôli tomu je tu fairtrade. Fairtrade je dobrý obchod. Ľuďom z krajín Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky dáva možnosť uživiť sa vlastnou prácou za dôstojných podmienok, dostávajú spravodlivo zaplatené, ich deti môžu chodiť do školy a pestujú s ohľadom na životné prostredie. Taký má predsa obchod byť!

Skúste sa vžiť do situácie pestovateľov kávy. Máte vlastné pole kávovníkov o veľkosti 2 futbalových ihrísk. Celý rok na ňom s rodinou pracujete: sadíte sadenice, zavlažujete, zastrihujete stromčeky, mulčujete, robíte kompost a hnojíte. Je to drina na celý rok, ale konečne prichádza obdobie zberu. Pozvete si širšiu rodinu, zaplatíte pár ľuďom za pomoc. Kávu zožnete, prepláchnete, zbavíte šupiek a sušíte.

Teraz ju konečne môžete predať! Ale za koľko? Nemáte prístup k internetu ani aktuálnym informáciám a neviete, ako zrovna definuje výkupné ceny newyorská burza. Žijete v horách 3 hodiny jazdy terénnym autom od mesta, kde sa dá káva predať. Väčšinou nemáte vlastné auto. Ale to nevadí, pretože viete, že aj k vám sa dostane miestny priekupník. Tí majú regióny rozdelené a väčšinou vám ponúknu len zlomok ceny na burze. Berte alebo nechajte byť. Káva zhnije a celý rok nebudete mať čo jesť.

Situácia pestovateľov sa zlepší, ak sa spoja do pestovateľského družstva. Už máte lepšiu vyjednávaciu pozíciu a ste schopní si dohovoriť slušnú výkupnú cenu. Pre váš život ale zásadnú zmenu prináša až zapojenie družstva do systému fairtrade, čo znamená:

• dostatočné výkupné ceny

• odborné školenia

• podpora sociálnych programov pre rozvoj komunity

Hlavné princípy Fairtrade

Fairtrade je obchod. Ľuďom z krajín globálneho Juhu dáva možnosť uživiť sa vlastnou prácou za dôstojných podmienok. Ponúka férové obchodné podmienky, dodržiavanie ľudských a pracovných práv aj šetrnosť k životnému prostrediu.

Medzi základné princípy fair trade patrí:

• výkupná cena zodpovedajúca nákladom udržateľnej produkcie a dôstojného živobytia

• dlhodobé obchodné vzťahy

• dodržiavanie dohovorov Medzinárodnej organizácie práce (ILO)

• zákaz nútenej a detskej práce

• dlhodobo udržateľný rozvoj miestnych komunít

• kontrolované využívanie pesticídov a ďalšej poľnohospodárskej chémie

• zákaz používania geneticky modifikovaných plodín

• šetrnejší prístup k využívaniu prírodných zdrojov

Hlavné princípy Fairtrade si môžete stiahnuť v anglickej (EN) alebo slovenskej (SK) verzii

Medzi fairtradové výrobky patria napríklad káva, čaj, čokoláda, trstinový cukor, banány, ovocné džúsy, ryža alebo tiež bavlna. Tieto výrobky spoznáme najľahšie podľa certifikačnej známky FAIRTRADE® priamo na obale produktu. U takého tovaru je celý dodávateľský reťazec kontrolovaný systémom nezávislej certifikácie Fairtrade International.

Existuje však aj tovar bez certifikačnej známky - najčastejšie sa jedná o remeselné výrobky, ktoré pochádzajú od členov Svetovej fairtradovej organizácie (WFTO). Táto organizácia združuje pestovateľov a obchodníkov, ktorí sa venujú stopercentne iba férovému obchodovaniu.

Preto je potrebné odlíšiť dva vyššie uvedené systémy:

• systém certifikácie FAIRTRADE® - certifikačná známka FAIRTRADE® môže byť použitá na obale výrobku v prípade, že pestovateľ, dovozca aj spracovateľ pravidelne prechádza nezávislým auditom overujúcim zhodu so štandardmi Fairtrade International

• systém tradičných fairtradových organizácií - je založený na členstve obchodníkov a pestovateľov v organizácii World Fair Trade Organization (WFTO), všetci členovia sa zaväzujú spĺňať základné princípy fairtrade, systém je založený na dôvere, hoci aj tu prebiehajú náhodné audity. Členmi WFTO sú napríklad Gepa, EZA, El Puente, Libero Mondo alebo Traidcraft

Pre pestovateľov znamená zapojenie ich družstva do systému Fairtrade International predovšetkým 2 výhody, ktoré znamenajú zásadný prínos do ich životov:

• môžu sa oprieť o garantovanú minimálnu výkupnú cenu a využívať sociálne príplatky. Garantovaná minimálna cena im pomáha v lepšom plánovaní, nemusia sa zadlžovať a uživia sa vlastnou prácou

• druhou veľkou výhodou je čerpanie sociálneho príplatku, o ktorého využití demokraticky rozhodujú členovia družstva a sami sa rozhodujú, či ho využijú pre rozvoj obchodu, na sociálne alebo vzdelávacie projekty

Oficiálna stránka Fairtrade SK, Fairtrade EÚ