Zázračné účinky maku

Mak patrí medzi najzdravšie potraviny na svete

Pokiaľ si pravidelne dopriavate chutné makové koláče či iné dobroty ochutené makom, lepšie ste ani nemohli urobiť. Mak je jedna z najkvalitnejších potravín na svete. Je po stáročia využívaný nielen v lekárstve, ale aj v potravinárstve. Už antický atléti ho konzumovali ako zdroj sily a vitality. V súčasnosti je najžiadanejším produktom olej z maku, ktorý má na ľudský organizmus zázračné účinky.

S čím mak pomôže?

  • Mak má obrovský zdroj bielkovín a vápniku. A to dokonca 12 x viac ako mlieko. Preto by mak nemal chýbať na tanieri tehotných žien, ale aj u ľudí trpiacich osteoporózou. 
  • Mak je úžasný na pamäť a rakovinu. Obsahuje kyselinu olejovú, ktorá sa výborne osvedčila pri snahe zlepšiť pamäť, či znížiť krvný tlak. A to nie je všetko. Posledné výskumy mak označili za skvelú potravinu pri prevencii rakoviny prsníka. 
  • Mak ukludňuje. Mak si nemôžu vynachváliť ľudia prechádzajúci náročným obdobím plným strachu a stresu. Jemná maková aróma má výrazný, ukľudňujúci účinok na ľudskú psychiku, ukľudňuje centrálnu nervovú sústavu, pomáha pri neurózach aj duševnej nerovnováhe.
  • Mak je vhodný i do masážnych a aromaterapeutických zmesí. Tlmí bolesti hlavy, uvoľňuje svalové kŕče a postará sa vám o kludný spánok. 

Makový olej v kuchyni je nenahraditeľný. Nielen že výborne chutí, ale svoje zohráva aj jeho pôsobivá vôňa a rozmanitosť využitia. Buď v teplej alebo v studenej kuchyni, makový olej sa vždy postará o fantastickú chuť pripravovaných jedál

Makový olej nemusíte však používať len v kuchyni. Málokto vie, že je mimoriadne vhodný k ošetreniu suchej a popraskanej pleti, poradí si s ekzémom aj zápalom. Vďaka vysokému obsahu horčíka a vápnika zase poteší vaše nechty a vlasy, ktorým dodá potrebnú výživu. Aj preto sa stal nepostrádateľnou súčasťou pleťových krémov, balzamov a kondicionérov.

V reči kvetov má mak význam: Neprezraďme našu lásku

V mnohých krajinách je pestovanie maku zakázané, hlavne kôli obsahu morfínu. Ten sa používa napríklad pri výrobe omamných látok a preto je maku často dávaný prívlastok – nebezpečný. Faktom však zostáva, že smrteľná dávka je 0,25 - 0,5g morfínu a to pri konzumácii makových šúlancov určite nehrozí.

Mak sa častokrát pridáva do jedla a nosí sa v malých sáčkoch ako afrodiziakum. Lístky vlčieho maku sú od nepamäti využívané pri liečbe nespavosti a pri pľúcnych chorobách. Mak býva obľúbeným prostriedkom pri tlmení kašla a chrapotu.

Odporúčané produkty1